Turist Rehberi Olsam, Hem Gezsem Hem Çalışsam

Profesyonel turist rehberleri, önceden belirlenmiş bir planlama dâhilinde yerli veya yabancı turistlere ziyaret edecekleri yerler hakkında bilgiler veren, ülke ve gezdikleri bölgeler hakkında en doğru bilgileri aktaran, ziyaretçilerin sosyal, ekonomik ve kültürel etkileşim kazanmalarına yardımcı olabilen ve herhangi bir sorun, problem dâhilinde çözümler üreten, ülkenin kartviziti, tur yöneticisi veya turizm çalışanı gibi birçok isim ile adlandırılan kişilerdir. Turist rehberleri seyahat süresince oluşabilecek lojistik problemlerin çözümü ile ilgilenip, tur boyunca da yaşanılabilecek sorunlarla başa çıkmada yardımcı olurlar.

Turist Rehberi olabilmek için üniversitelerin ön lisans, lisans veya yüksek lisans turist rehberliği bölümlerinden birinden mezun olup, yabancı dil puan şartı ile uygulama eğitimi gezisini de tamamlayıp, çalışma kartı almaya hak kazanıp işe koyulabilirsiniz.

Turist rehberliği mesleği her ne kadar kolay bir meslek gibi görünse de aslında göründüğü gibi değildir. Ülkeye gelen turistleri ilk karşılayan insanlar olarak iyi bir eğitim almaları gerekmektedir. Ayrıca genel kültür, coğrafya, yabancı dil, tarih vb. gibi birçok alanda bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Ve unutulmamalıdır ki turist rehberliği mesleği yalnızca para kazanmak amacıyla yapılmaz. Aynı zamanda ülkelerini de temsil ettiklerini unutmamak gerekir.

Turizm sektöründeki önemi neticesinde finansal geliri yüksek olan meslek dallarından biri olmasının yanı sıra 6326 sayılı Turist Rehberliği Meslek Kanunu çerçevesinde de mesleğin varlığı korunmaktadır. Bunun yanı sıra oldukça yüksek prestij ve tanınma fırsatı da kazandırabilir. Turist Rehberliği yüksek gelir elde etme imkanı sunan sınırlı mesleklerden biridir.

Benden Ne Olur? Tümü