Özgeçmiş Hazırlama

Özgeçmiş Nedir?

Özgeçmiş, başvurduğunuz kurumdaki kişilerin sizi tanımalarını sağlayan, sizi anlatan belgedir. İster bir işe ister akademik bir programa ya da bir bursa başvuruyor olun, ilk izlenim önemlidir ve bunu sağlayan da özgeçmiş yazınızdır. devamı için tıklayınız.

 

Özgeçmiş Ne Kadar Uzundur?

Özgeçmiş yazınız iki sayfa uzunluğunu geçmeyecek şekilde olmalıdır. Arkalı önlü bir A4 kağıdında kendinizi etkili olarak anlatabilmeli, becerilerinizi sunabilmelisiniz. devamı için tıklayınız.

 

Özgeçmiş İçinde Hangi Bilgiler Bulunur?

 

İletişim Bilgileri: Tam adınız, ev adresiniz (sadece semt ve şehir yeterlidir), cep telefon numaranız, e-posta adresiniz.

Doğum tarihiaskerlik bilgisi, başvurduğunuz işin özelliklerine göre gerekiyorsa ehliyet bilginiz. devamı için tıklayınız.

 

Özgeçmiş Biçimi

Özgeçmiş için tek bir biçim doğrudur denemez. Özgeçmiş yazısının amacına uygun olarak rahat okunması, okuyanın önemli noktaları hemen görebilmesini sağlaması ve sizinle ilgili doğru ilk izlenimi sunabilmesi önemlidir. devamı için tıklayınız.

 

İyi Bir Özgeçmiş Nasıl Yazılır?

Öncelikli olarak, iyi bir özgeçmiş yazısında yazım hataları olmamalıdır. Bu nedenle yazım hatalarını denetlemeli ve mutlaka ikinci bir göze yazdıklarınızı okutmalısınız. Bir başkasının okumasının yazım hatalarından başka önemli bir yararı da yazdıklarınızın anlaşılırlığını denemenizi sağlamasıdır. Yeni mezun olarak, iş deneyiminiz sınırlı olacaktır. devamı için tıklayınız.

 

Özgeçmiş Örnekleri

Özgeçmiş örneklerine göz atabilirsiniz. devamı için tıklayınız.

 

Özgeçmişte Yapılan Hatalar

Özgeçmiş hazırlama sırasında pek çok iş başvuru web sitesinde, hatta firmaların kendi sitelerinde de sizlere doldurmanız için hazır bir form sunduklarını görebilirsiniz İş alanlarının yer aldığı ve iş başvurusu yapılan birçok insan kaynakları ve kariyer sitesinde, doğrudan başvuru yapabildiğiniz firmaların kendi sitelerinde sizlere doldurmanız için hazır özgeçmiş formu sunulmaktadır. devamı için tıklayınız.

 

Ön Yazı (Kapak Yazısı) Yazmak

Özgeçmişiniz ile beraber sizden bir ön yazı yazmanız da başvuruda istenebilir. Özellikle akademik başvurularda bu vazgeçilmezdir. Herhangi bir işe başvururken de ön yazı yazmanız size pek çok avantaj sağlar. devamı için tıklayınız.