Böbrek Yetmezliği Olan Hastalara Hayat Veren Diyaliz Teknikerleri

Diyaliz teknikerliği böbrek yetmezliği olan hastalara diyaliz tedavisi sağlamak üzere hemodiyaliz makinesini kurma ve çalıştırmakla görevli kişilere verilen mesleki unvandır. Diyaliz tedavisi bireyi tüm yönleriyle etkileyen, uzun yıllar sürdürülen bir tedavi olması nedeniyle bu tedavinin uygulandığı hastalar için bütüncül bir yaklaşım oluşturulması ve uygulanması önem taşımaktadır. Ülkemizde böbrek replasmanını gerektiren son dönem böbrek yetmezliği (SDBY) hasta sayısının geçen yıllara oranla artışı dikkat çekici olması ile sağlık kurumlarında diyaliz teknikerliği istihdam oranını da arttırmaktadır.

Diyaliz teknikerleri aşağıdaki sorulara “evet” cevabı vermelidir.

  • Hastalara empatik bir tutumla yaklaşabilir miyim?
  • Ekip çalışmasına uyumlu muyum?
  • Tempolu çalışma ortamına uyum gösterebilir miyim?
  • İletişimde kendime güveniyor muyum?

Diyaliz tedavisi kesintisiz devam eden bir tedavidir. Hastaların yaşam kalitelerini bozmadan, günlük aktivitelerini yapabilmeleri hatta tatile çıkabilmeleri “Tatil Diyalizi” kavramını ortaya çıkarmıştır. Ülkemiz turizm cenneti olup, birçok tatil beldemizde diyaliz merkezleri ve otel hizmeti veren diyaliz hastaneleri yer almaktadır.

Buralara gelerek konaklayan yabancı turistler, yabancı dil bilen diyaliz teknikeri ihtiyacını da beraberinde getirmiştir. Pek çok uluslararası diyaliz merkezi, dil bilen, yaratıcı, nitelikli personel istihdam etmektedir. Yabancı dil bilen diyaliz teknikerlerinin istihdam imkanları yüksektir.