Çocukları Sevenlerin Hiç Yorulmayacakları Bir Alandır “Çocuk Gelişimi”

Çocukları seven, çocuklara saygı gösteren, iletişim becerileri yüksek ve kendisini sürekli yenileyen bireyler için uygun bir meslek dalıdır. Çocuklar gelecek nesillerin temel taşlarıdır ve çocuklarla çalışacak olan bireyler hem çocuklardan çok şey öğrenir hem de onlara gelişimleri yolunda ışık tutarlar. Çocuk Gelişimi Meslek Elemanları, dil, bilişsel, sosyal-duygusal, motor ve öz bakım alanlarda çocukların gelişimlerini desteklemek üzerine çalışırlar.

Çocuk gelişimi mezunları, MEB’e bağlı okullarda normal gelişim gösteren çocuklarla, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde özel gereksinimli çocuklarla, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki kurumlarda korunmaya muhtaç, suça sürüklenmiş, ihmal-istismar mağduru çocuklarla çalışabilmektedirler. Çocuk Gelişimi Önlisans Programından mezun olanlar ayrıca oyuncak ve oyun sektöründe, tatil köylerinde, spor komplekslerinde vb. çocuğun gelişimine destek olunabilecek her türlü kurum ve kuruluşlarda çalışma imkânı bulabilirler.

Kapadokya Üniversitesinde, Çocuk Gelişimi Programı öğrencilerinin Montessori Eğitimcisi olması için olanak sağlanmaktadır. Montessori eğitimi, çocuğun bireyselliğine odaklanarak, çocuğun kendi becerilerine güvenmesini sağlayan ve bağımsızlığını destekleyen, eğitim yöntemine uygun araçlara sahip bir yaklaşımdır. Öğrencilerimize Montessori eğitimi okulumuzda uygulamalı derslerle verilmektedir.

Peki birçok üniversitenin Çocuk Gelişimi programlarında olmayan ve Kapadokya Üniversitesi Çocuk Gelişimini farklı kılan nedir? Kapadokya Üniversitesi Ürgüp ve Nevşehir Çocuk Gelişimi Uygulama ve Araştırma Merkezlerinde Montessori eğitim anlayışı ile hizmet veren kreşlerimizin olması ve bu kreşlerde öğrencilerimizin dönem içi ve dönem sonu mesleki uygulamalarını yapmasıdır.