Fizyoterapi Teknikeri Olduğunu Duyan Yardım Almaya Koşar…

Fizyoterapi teknikerliği; biyoloji ve fizik gibi bilim dallarına ilgi duyan, sağlık alanında çalışmayı seven, insanlar ile iletişim becerisi yüksek olan, hoşgörülü, sabırlı ve sorumluluk alabilen kişilere göre bir iş. Fizyoterapi teknikerliğine giden yol, alana yönelik teorik ve pratik dersler ile yeterliliğin değerlendirildiği sınavları içerir.

Fizyoterapi programını başarı ile tamamladıktan sonra fizik tedavi ve rehabilitasyon klinikleri, yataklı tedavi merkezleri, ayakta teşhis ve tedavi hizmeti veren sağlık kuruluşları gibi birçok alanda çalışabilme imkanına sahip olursunuz.

Fizyoterapi teknikeri unvanını aldıktan sonra çalışacağınız kurumda, hareket sistemi bozuklukları ve çeşitli hastalıklardan kaynaklanan ağrı ve fonksiyon bozukluklarında fizyoterapist denetiminde fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları yapmak, elektroterapi uygulamak, uygulamada gerekli olan cihazları kullanmak, fizyoterapi sırasında istenmeyen durumların oluşması halinde ilgili kayıtları tutup gerekli önlemlerin alınmasına yardımcı olmak gibi görev ve sorumluluklarınız vardır. İnsanlarla iletişimin kuvvetli olması gerektiği bir ortamda çalışılacağı için fizyoterapi teknikeri olmak isteyen kişinin mutlaka iletişim yönünün ileri düzeyde olması beklenir.

Engelli bireylerle, özel eğitim merkezlerinde rehabilitasyon sürecinde çalışma gerektiren bir meslek olmasından dolayı; sabırlı, empati kurabilen ve insan sevgisine sahip olmak önem teşkil etmektedir.

Fizyoterapi eğitimi sonrası lisans tamamlayarak Fizyoterapist unvanı almak isteyen adayların, dikey geçiş ile Fizyoterapi bölümüne geçme hakkı bulunmaktadır. Üniversitemizde hem Fizyoterapi teknikerliği hem de lisans Fizyoterapi bölümü yer almaktadır.