Kimse Görmez Ama Uçaklar Onlarsız Uçmaz: Uçuş Harekat Yöneticileri

Uçuş Harekat Yöneticileri, uçuşu planlayan, hava raporlarını, meteoroloji haritalarını, notamları kontrol eden, yakıt hesabını yapan, uçuş için gerekli izin ve permileri alan, uçağın rotasını çizen görevlilerdir. Görevleri uçuş öncesinde başlar, uçuş esnasında takip ile devam eder ve uçuş süreci sonlanınca biter.

Havacılığın tam merkezinde yer almak istiyorsanız, havayolunun beyni pozisyonunda çalışmanın getireceği stresli ve yoğun iş ortamına ayak uydurabilecekseniz, işin doğası gereği zamana karşı yarışacak ve vardiyalı olarak çalışabilecekseniz bu iş tam size göredir.

İyi derecede İngilizce bilmek ve Sivil Havacılık Genel Müdürülüğünün (SHGM) yetki verdiği kurumlarda eğitim almak bu meslek için şart. SHGM’nin açtığı sınavda başarılı olup, lisansınızı aldınız mı bu alanda çalışmaya başlayabilirsiniz.

Yol meşakkatli ancak kazanç yüksek…

Almış olduğunuz lisans ile Türkiye’de faaliyet gösteren havayolu şirketlerinde dispeçer (Uçuş harekât uzmanı) olarak görev alabilir, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu bölgelerinde bulunan birçok ülkede havayolu şirketlerinde çalışabilirsiniz.

Lisansınız sizi aranan bir eleman yapacaktır.