Patoloji Laboratuvarı Teknikerlerini Kimse Görmez Ama Onlar Olmadan da Olmaz…

Patoloji, eski Yunancada hastalık anlamındaki ‘pathos’ teriminden türetilmiştir ve hastalık bilimi anlamında kullanılır. Hastalıklara yol açan nedenleri, bunların doku ve organları etkileme biçimlerini, hastalıklı doku ve organların özellikle biçimsel özelliklerini inceler. Bu anlamda Patoloji Laboratuvar Teknikleri bölümü doku ve vücut sıvılarının mikroskobik incelemesini yapan kişileri yetiştiren programdır. Hastalıkların tanılanması aşamasında ilerleyen teknolojinin ve yeni tekniklerin kullanıldığı bu alanda teknik ve teorik donanımı tam olan patoloji laboratuvar teknikerleri önemli bir yere sahiptir.

Patoloji laboratuvar teknikeri olarak sahada çalışmanın temelleri Üniversitemiz Patoloji Laboratuvar Teknikleri ön lisans programında atılır. Çünkü Kapadokya Üniversitesi’nde eğitim gören öğrenciler; ön lisans eğitimleri boyunca patoloji laboratuvarlarındaki rutin işlemleri (doku gömme, bloklama, kesit alma, doku boyama vb.) hem okuldaki laboratuvar derslerinde hem de dönem içi hastane stajlarında uygulamalı olarak öğrenirler. Üniversitemizin çevre illerde anlaşmalı olduğu birçok özel ve kamu hastanesi bulunmaktadır. Buralarda staja çıktığın zaman okul bittiğinde bize ulaş derlerse hiç şaşırmayın. Sahip olduğunuz saha pratik tecrübesiyle kamu/ özel patoloji laboratuvarlarında en az 1 yıllık iş tecrübeniz varmış gibi çalışabilirsiniz.

Bölüm öğrencilerimizden bambaşka kariyer planları olanların sayısı da az değil. Pek çok öğrencimiz hocam bizde sizin gibi olmak istiyoruz diyor. Hayallerinde akademisyenlik olanlar ön lisans eğitimlerinin ardından dikey geçiş yaparak Biyoloji, Genetik, Hemşirelik gibi lisans bölümlerine geçebilir ve akademik hayata adım atabilirler.

Patoloji laboratuvar teknikeri unvanıyla laboratuvarın bel kemiği olarak çalışmak ya da akademisyen olmak sizin elinizde!