Restorasyon Teknikeri Az Bulunan Ama Çok Aranan Adam

Restorasyon teknikerliği binlerce yıllık medeniyet geçmişi olan ülkemizde, taşınmaz ve taşınabilir, tarihsel ve kültürel değerlerimizin bilimsel yöntemlerle koruyarak ve onararak gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan bir meslek dalıdır.

Restorasyon teknikeri olmak için mimari restorasyon programında okumak gerekir.

Programda eğitim süreciniz boyunca şekil algınız, üç boyutlu düşünme yetkiniz, parmaklarınızı ve ellerinizi ustalıkla kullanabilme yeteneğiniz gelişecektir. Ayrıca estetik güce sahipseniz, tasarım ve çizim yeteneğiniz olduğunu düşünüyorsanız, güzel sanatlara ilgi duyduğunuzu ve tarihi ve kültürel değerlerimize hassasiyetle yaklaşacağınızı düşünüyorsanız alacağınız eğitim ile “restorasyon teknikeri” olarak nitelikli teknik eleman olabilirsiniz.

Nitelikli Restorasyon teknikeri olarak kültür varlıklarımızda zaman içinde gerçekleşen yıpranmanın durdurulması ve yıkılan, harap olan bölümlerin bilimsel çerçeve içinde ve gelişen teknoloji ışığında onarılmasını sağlayarak geçmişten gelen değerlerimizi yaşatabilirsiniz.

İnşaat sektörünün günümüz ekonomisinde büyük bir paya sahip olması iş imkânı ve çeşitliliğini de beraberinde getirmektedir. Restorasyon teknikeri olarak, restorasyon konularında faaliyet gösteren kamu kurumlarında çalışabilirsiniz. Ayrıca mimarlık ve mühendislik ofislerinde, şantiyelerde, müzelerde, konservasyon ve restorasyon laboratuvarlarda ve arkeolojik kazılarda çalışabilirsiniz. Dikey Geçiş Sınavına girerek Mimarlık, İç Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama ve birçok bölüme geçiş yaparak lisans öğreniminize devam edebilirsiniz.

Benden Ne Olur? Tümü