Optisyenlik Nasıl Bir İş?

Optisyen; görme kusuruna sahip bireyin yaşam standardını doğrudan etkileyecek ürünleri yapan kişidir. Göz hekiminin tespit ettiği ve buna yönelik hazırladığı reçeteye en uygun gözlük ya da kontakt lensi kullanarak, tedavi işleminin vazgeçilmez bir elemanıdır. Çocukluk döneminden yaşamın son anlarına dek, bireyin görme kalitesini en üst seviyeye taşımanın verdiği mesleki tatmine sahiptir. Sadece göz için en iyi ürünü sunmakla kalmaz, aynı zamanda ergonomi ve konforu da bir arada sunarak bireyin yaşamını kolaylaştırır.

Bu meslekte kariyer yapmak isteyen bir öğrenci; girişimci, yardımsever ve ileri görüşlülüğü ile sektörün vazgeçilmezleri arasında olacaktır. Bu vasıfların yanı sıra; mesleğin gerektirdiği fizik ve optik konuları ile el becerilerine de sahip olmalıdır. Teorik bilgilerini pratik becerilerinde kullanan, pazarlama konusunda başarılı bireyler, optik sektörünün vazgeçilmezlerinden olacaktır.

Optisyenlik bölümü mezunu; kendi mağazasını çeşitli mevzuatlar çerçevesinde hizmete sunabilmektedir. Aynı zamanda bu ön lisans bölümünü tamamlayan bir mezun lisans programına geçerek, yüksek lisans ve doktora yapma imkanına da sahip olmaktadır. Akademik kariyer yapan bir optisyen, optisyenlik bölümünün yanı sıra, fizik alanında da akademik gelişimini sürdürebilmekte, hocalık vasfına sahip olabilmektedir. Akademik ilerleme her ne kadar uzun bir süreci kapsasa da bu alanı tutku haline getiren bireyler mesleki ve akademik gelişimini hızlı bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Benden Ne Olur? Tümü